No povedzte, nebolo by to fantastické, keby sme jazdili na vodu! A žiť tak dlhý život v zdraví a v pohode, ani nehovorím. A pritom to nie je nič nereálne. Skôr, či neskôr niekomu napadne zdanlivo bláznivá myšlienka, spojí niečo zdanlivo nespojiteľné a na svete je nový vynález, nové umelecké dielo, nové riešenie starého problému.   My v občianskom združení Kreolab veríme v tvorivosť a inovatívne myslenie. Veríme, že sú dôležité aj pre sebavyjadrenie a spokojný život človeka, aj pre napredovanie celého ľudstva. Preto sme sa rozhodli spraviť niečo na ich podporu.
Rasto on stage of TEDxBratislava

Začalo to pred štyrmi rokmi založením tradície organizovania dnes už legendárnej, čisto dobrovoľníkmi organizovanej, konferencie TEDxBratislava.

 

 

Neskôr sa pridala práca s deťmi – Krúžok majstrovania, krúžok šikovných rúk, kurzy kreslenia a šitia… Minulý rok sa nám s organizátormi podarilo na TEDxBratislava priviesť Gevera Tulleyho – zakladateľa základnej školy Brightworks, ktorý prišiel predstaviť úplne odlišný spôsob vzdelávania detí.

Skola majstrovania 2012

Inšpirovaní Geverom sme v lete s úspechom zorganizovali prvú Školu majstrovania, kde sme na vlastné oči videli, aký obrovský môže byť tvorivý potenciál detí, akú radosť im to prináša a ako dokážu nadobudnutú sebadôveru preniesť aj do iných oblastí života.

 

Za nesmierne dôležitú súčasť podpory tvorivosti a kreatívneho myslenia považujeme zdieľanie.  Preto  sú všetky vystúpenia z TEDxBratislava k dispozícii na webe a preto vznikla aj táto stránka. Z rovnakého dôvodu sme robili aj workshop pre pedagógov.

Fyzické možnosti každého z nás sú obmedzené, ale ak dokážeme inšpirovať niekoho iného, pozitívny efekt sa znásobí.

Všetky naše aktivity, vrátane tvorby tejto stránky, robíme vo voľnom čase a (s výnimkou Školy majstrovania) financujeme z vlastných prostriedkov členov združenia. Tento rok sa po prvý krát uchádzame aj o pomoc z vonka – o vašu pomoc.

Teraz máte aj vy možnosť prostredníctvom vašich 2% z daní pomôcť rozvíjať novátorské myslenie detí aj dospelých.

Skola majstrovania 2012

Možno naozaj pomôžete vychovať nejakého budúceho konštruktéra, vďaka ktorému vám bude stačiť na tankovanie do vášho auta záhradná hadica. Možno vďaka vám vyrastie vynálezkyňa receptu na dlhovekosť – ušetríte na opatrovateľov. Možno geniálny negociátor, ktorý nájde spôsob, ako dosiahnuť mier na Blízkom východe. A možno len niekomu spestríte spomienky na vzrušujúce detstvo.

Myslím, že v každom prípade to stojí za trocha námahy so zaslaním nejakého tlačiva. Čo poviete?

Už vyplnené tlačivo si môžete stiahnuť tu:

Prípadne použite nasledovné údaje:

Obchodné meno alebo názov: Kreolab o.z.
Sídlo: Pavla Horova 24, 841 08 Bratislava
Právna forma: občianske združenie
Identifikačné číslo prijímateľa (IČO/SID): 42185653

V mene budúcich generácií vám srdečne ďakujeme za váš príspevok 😉

Rasťo Geschwandtner
Zakladateľ združenia Kreolab o.z.