Včera sme robili stoličky z preglejky a blokov dreva. Znovu sa nám potvrdilo, že je to fantastická aktivita, má však jeden nedostatok – učí deti spájať diely iba jedným spôsobom. Minulý rok sa táto slabina naplno ukázala, keď sme začali konštruovať káry. Aj napriek tomu, že decká dosiahli majstrovstvo vo výrobe stoličiek, mali ťažkosti predstaviť si, ako napríklad spojiť dva hranoly tak, aby sa mohli voči sebe otáčať. Došlo mi, že potrebujú získať  skúsenosť s rôznymi materiálmi, rôznymi veľkosťami a rôznymi typmi spojení. K projektu na druhý deň ma inšpiroval blog o samočinných strojoch z kartónu, v ktorom je aj super návod s vysvetlením základných princípov samočinných mechanizmov. Zdalo sa mi to byť relatívne jednoduché, efektné a otváralo to dvere k pohyblivým spojom a mechanizmom. Pustili sme si pár videí, aby decká videli, čo všetko je možné – napr. múzeum samočinných mechanizmov, húsenica, pes, …  (stačí hľadať kľúčové slovo “automaton” alebo “automata”).

Väčšine detí sa projekt páčil a začali si vymýšlať vlastné návrhy. Niektorí si však potrebovali dorobiť veci z predchádzajúceho dňa a tak sa doobeda venovali dokončovaniu. No a dnes prvý krát po dovolenke prišiel aj deviaty majster – Dušan.

Deň sa skončil. Väčšina detí dnes odchádzala domov autobosom a tak sme leteli na zastávku, aby sme to stihli. Ešte sme mali zážitok, keď sa Juraj všemožne snažil napchať katapult do maminho sedanu. Tieto katapulty, to vám  je dosť rozmerná vec  😉 Snáď to výjde zajtra. Mama musí prísť s väčším autom.

Dovidenia zajtra. Čaká nás stavba lodí a ak sa všetko podarí, aj svieže vody nedaľekej priehrady.

Rasťo Geschwandtner