Moju myseľ blúdiacu niekde veľmi ďaleko v ríši snov ťahá niečo späť do tohto sveta. Kohút. Kohút, ktorý potrebuje nahlas všetkým vnucovať svoju predstavu rána. Nie nesúhlasím. Zásadne nesúhlasím. Veď je stred noci! Veľmi neochotne precitám. Pomaly si uvedomujem, že som v stane. Vonku počujem hlasy detí.  Začína piaty deň letnej Školy majstrovania.

Kým sa Tereza s Matúšom venovali opravám lode a Dušan rozoberaniu stoličky, Juraj prišiel s prvým návrhom, ako uchytiť kameru.

Niekedy aj zdanlivá drobnosť dokáže podnietiť chuť na experimentovanie.  Oskar sa po ceste do dielne pre nejaký nástroj zastavil pri sude s vodou a objavoval Archimédov zákon v praxi.

Let začal sľubne. Všetko vyzeralo fajn.  Na dvore bolo bezvetrie a kamera stúpala k oblakom.  Ale akonáhle sa strapec balónov dostal nad strechy, vetrík ho odfúkol k susedovi a balóny stratili výšku. Kamera sa nám zrazu stratila z dohľadu a silón sa oprel o hrebeň strechy. V duchu som tŕpol, či ten tenký silon vydrží. Pripadal som si ako rybár, zdolávajúci kapitálny úlovok. Chvíľu som ťahal, chvíľu popúšťal a dúfal, že sa balóny s kamerou znovu objavia. Po nervy drásajúcich minútach sa nám balón nakoniec podarilo dotiahnuť späť. Až z nasnímaného videa sme videli, že ku kolízii chýbali milimetre a že sa z balónov stala dokonalá špionážna družica.

Ako rozobrať zariadenia bez použitia sily? Nájsť skrutku skrytú pod nálepkou alebo nenápadnú západku je niekedy takmer detektívna práca.


Silón mál síce dvesto metrov, ale po predchádzajúcej skúsenosti som sa bál balóny pustiť tak vysoko. Družice teda ostali tesne nad nami. Snáď nabudúce.

Kým sa decká plavili na lodiach, spravil som ešte zopár “leteckých” záberov z nižšej výšky.

Máme za sebou ďalší deň plný majstrovania, experimentovania a vymýšľania. Zajtra nás čaká Sobota – posledný deň tohtoročnej letnej Školy majstrovania. Budeme v komornejšej zostave, pretože Terezka má futbalový turnaj, Matúš cyklistické preteky a Juraj rodinnú oslavu. Dúfam, že Oskarovi prejde nevoľnosť a bude môcť prísť.

Vidíme sa znovu zajtra

Rasťo Geschwandtner