Je sobota ráno, Terazka a Matúš dnes išli za športom a Juraj na rodinnú oslavu, ale ostatných päť detí si nenechalo ujsť posledný deň tohtoročnej letnej Školy majstrovania. Komorná zostava si vyslovene pýta pohodu a relax. Máme ešte pár projektov z predchádzajúcich dní, ktoré by bolo fajn dokončiť, ale slnko aj dnes pečie ako divé, tak uvidíme, na čo dnes budú mať deti chuť.

A tu je Dávidov čln v plnej paráde. (nahrané o pár dní neskôr)

Ostatné decká sa už nevedeli dočkať, kedy sa budú môcť znovu kolísať na vlnách v ich skutočnom člne. Po Dávidovom odchode sme teda hneď vyrazili na jazero. A keďže nás už bolo tak málo, do člna sme sa zmestili všetci, vrátane mňa a Jany.

Podarí sa obrovi zničiť prefíkaný domček, či nepodarí. Na živo pre vás zachytil TV News Kuchyňa.

A tým sa skončila tohtoročná letná Škola majstrovania. Bola v mnohom iná, ako tá minuloročná. Deti sa tento rok rozhodli venovať viac času menšiemu počtu projektov. Loď sa ukázala byť veľmi vďačný projekt, pretože bola zdrojom zábavy aj pri stavbe aj pri plavbe. Použitie v praxi im navyše umožňovala neustále vylepšovať konštrukciu a odstraňovať slabé miesta. Keď sa prvý prototyp potopil, deti to ani najmenej nemrzelo. Namiesto toho sa na druhý deň pustili s chuťou do stavby novej pevnejšej, väčšej, vymakanejšej lode. Mechanické hračky “automatony” nás tiež niečo naučili. Nie každý projekt sa podarí dokončiť. A to je v poriadku. Dôležité je experimentovanie. V Škole majstrovania považujeme proces za dôležitejší ako výsledok. Novinkou boli aj spontánne projekty, s ktorými prišli deti samé – napr. katapult a bábika pántovička. Čo mi však najviac utkvelo v pamäti je výnimočná úroveň spolupráce. Spolupráca je jedným so základných kameňov Montessori pedagogiky a na deťoch je vidno, že sú zo školy zvyknuté spolupracovať. Nevadia im vekové rozdiely a bez problémov si vzájomne pomáhajú. Bolo úžasné sledovať staršie deti, ako dokážu pracovať ako tím, úplne samostatne, bez zásahov dospelého.

Na teraz si od píliek a vŕtačiek trochu oddýchneme, ale nie nadlho. Po lete začne nový školský rok a s ním aj pravidelný Krúžok majstrovania v ZŠ Márie Montessori. A o rok možno znovu v Kuchyni do videnia.

Rasťo Geschwandtner