Volám sa Rastislav Geschwandtner a v Základnej škole Márie Montessori v Bratislave vediem Krúžok majstrovania. Každý piatok po vyučovaní s deťmi vymýšľame a tvoríme. Veľa pracujeme s drevom, používame pílky, vŕtačky, tavnú pištol, …

Tento rok sme s deťmi stihli spraviť viacero super projektov. Jedna vec, ktorá nám však vždy akosi chýbala, bolo trochu viac času. Často sme museli odísť od  rozrobenej práce. Tá hodinka piatok popoludní je jednoducho málo na nejaký väčší projekt, kde by deti mohli naplno rozvinúť svoju kreativitu. Rozmýšľal som teda, ako dať deťom príležitosť vlastnými rukami a vlastným umom, postaviť niečo veľké a pritom zažiť radosť z objavovania a nadobúdania zručností. Ako im umožniť zažiť ten pocit spokojnosti a hrdosti na samého seba, keď zvládnete niečo, čo sa vám na začiatku mohlo zdať nepredstaviteľne ťažké, až nemožné. Po vzájomnej konzultácii s Janou a Pavlou sme sa rozhodli, že by sme zorganizovali letný workshop s názvom Škola majstrovania.

Gever Tulley, ktorý u nás týždeň býval pri príležitosti TEDxBratislava začínal so svojou Tinkering School s pár deťmi u neho v rodinnom dome. Povedal som si, že to vôbec nie je zlý nápad. V Kuchyni na Záhorí (30 min od Bratislavy)  mám u svokrovcov víkendovú stolársku dielňu, je tam dvor a veľká záhrada. Po dvore pobehujú kuratá, káčata, húsatá, pes a mačky. Pavla tam má záhradný domček. Väčšinu času budeme vonku a v prípade potreby v dielni.

Škola majstrovania sa teda 13. augusta stane realitou. Pripravené sú dva týždňové turnusy, na ktorých sa zúčastní spolu 15 detí – väčšinou deti, ktoré mi chodia na Krúžok majstrovania.

Od pondelka sledujte náš denne aktualizovaný blog.

Počas roka na Krúžku majstrovania deti vytvorili nádherné veci. Ak za hodinu dokážu vytvoriť toto …

… čo dokážu, ak im dáme k dispozícii týždeň? Uvidíme už o pár dní.